דור ה-Z בפרנקפורט

עוד לפני שגרמניה לא עלתה לשמינית גמר מונדיאל 2022, נתנאל אטיאס, סטודנט שנה ג' לכלכלה ומנהל ייצג את המרכז האקדמי רופין במשלחת סטודנטים בפרנקפורט בכנס DISK2022.

הכנס עסק בקידום היחסים בין דור העתיד של מדינת ישראל לבין דור העתיד של גרמניה וצעידה משותפת אל העתיד. הוא כלל 50 סטודנטים מכל מיני מוסדות אקדמיים בארץ ו150 סטודנטים מקומיים שדנו, חקרו ודיברו על מלחמות בעבר ובהווה, שואה, אנטישמיות ואיך אפשר להפוך את החיים שלנו ליותר טובים.

כנס DISK2022כנס DISK2022       סיור במסגרת כנס DISK2022סיור במסגרת כנס DISK2022

אז מי האנשים האלו שרוצים להפוך את העולם שלנו לטוב יותר? שנתנאל הוא אחד מהם.
סטודנטים וסטודנטיות שעברו תהליך בחירה מסונן היטב. לפחות כמו הבירה הגרמנית המשובחת. תהליך הבחירה בחן את הזיקה של הסטודנטים לתחום של דיפלומטיה ויחסים בינלאומיים תוך שליחת מונולוג מצולם באנגלית שמסביר כיצד כל אחד יביא את עצמו לידי ביטוי ואת הדרך בה הוא יפעל ולמה דווקא בדרך הזו.

נתנאל אטיאס, חבר המשלחתנתנאל אטיאס, חבר המשלחת

עבור נתנאל המשלחת לגרמניה היוותה המשך ישיר לפעילות חוץ אקדמית שבה הוא משתתף. בשנה האחרונה הוא שייך לארגון "נפש יהודי" שאיתו הוא יצא למסע לפולין.
במשך הטיול הוא יצר יומן מסע מכל מקום, ובעקבותיו הוא החל להרצות על הנושא מנקודת מבטו מטעם הארגון. הנושא שאב אותו ולכן הוא מעיד על עצמו :" אין לי קשר אישי משפחתי לשואה אך אני קורא רבות וחוקר המון על השואה, כדי להבין יותר על כל מה שהתרחש שם ועם ההתבגרות שלי והרצון שלי להיות שייך ולקחת חלק במסע ההסברה שהעם שלי חווה בעברו. אני מרגיש מחובר וקשור בכל רמ"ח איבריי".

מבחינתו, אחת המטרות שהוא ניסה להשיג בכנס הוא העלאת נושא האנטישמיות ומיגורה. בלי קשר לציוצים של קניה ווסט. הצורך הבסיסי להוכיח שאפשר גם אחרת. שההיסטוריה חשובה מאוד אך פנינו לעתיד והוא מחייב שינוי, הסברה מצוינת, תקשורת מכילה ושיח מכבד. לא בסיסמאות. בפגישות, בדיון, במיזמים חברתיים כלכליים, בשיתופי פעולה.

    

נתנאל הגדיר את המשלחת כמסע חוויתי, רגשי ועוצמתי, שבו הוא זכה להכיר אנשים ששונים ממנו, לדבר פוליטיקה שלפעמים מכוערת וקשה, אך יחד עם זאת להבין שאפשר להתגבר על שנאה וגזענות.
בין הקונסוליה, לפרלמנט, לחומה ולגרפיטי צריך לזכור ש DISK2022 הוא קודם כל מפגש בין צעירים. המפגש כלל גם הצצה לחיים הסטודנטיאליים בפרנקפורט. לפי דבריו: "למען האמת אנחנו נורא דומים בלא מעט פרמטריים, כמו ההומור המשותף שיש לסטודנטים על התקופה בה הם נמצאים, החששות מהמבחנים וכו׳. אך מה שאותי תפס זה הרוגע והשלווה בה הם חיים. הראש שלהם יותר נקי להתעסק רק בהשכלה שלהם בעקבות העובדה שהמחייה בגרמניה היא זולה
ביחס לישראל ואין להם את הדאגות הכלכליות כמו שיש לסטודנט הישראלי הממוצע".

לסיכום, המרכז האקדמי רופין גאה לייצג את ישראל דרך הסטודנטים שלו, ששואפים להגיע גבוה לכדי יצירת ראייה משותפת ורחבה לעתיד אחר ובתקווה לעתיד טוב יותר.