לאדיפוס אין גיל - פסיכותרפיה בזיקנה

השבוע התקיים יום עיון לזכרו של פרופ' ג'קי לומרנץ בנושא פסיכותרפיה בזיקנה אשר התקיים בחסות התוכנית לMA בפסיכולוגיה קלינית של הבגרות והזיקנה של המרכז האקדמי רופין ובחסות החברה לפסיכיאטריה של הזיקנה. יום העיון כלל הצגת תיאורי מקרה ועבודות טיפול משלל מרפאות פסיכוגריאטריות מובילות בארץ.

 ד"ר דניאלה איזנברג-שפרןד"ר דניאלה איזנברג-שפרן

בדברי הפתיחה של הכנס עלו ד"ר דפנה שפט, יו"ר החברה לפסיכיאטריה של הזיקנה אשר הציגה את הצורך בפסיכיאטריה ופסיכותרפיה בזקנים ביותר, והתייחסה לחובה לעשות משהו שאף אחד אחר לא עושה, או לעשות זאת טוב יותר, מתוך מומחיות וד"ר דניאלה איזנברג-שפרן, ראש התכנית לפסיכולוגיה קלינית של הבגרות והזיקנה וראש מרכז קמה ברופין, סיפרה על מרכז קמה לייעוץ וטיפול במשפחה הרב-דורית כמודל להנגשת טיפול פסיכולוגי ותמיכתי בקהילה. 

גלריית הפוסטרים הציגה מחקרים שנעשו בשלוותה על טיפול קבוצתי באמנות, וברופין על התמודדות של הורים שכולים מזדקנים, מטפלים שחווים מוות של מטופל, רווחה נפשית של בני הדור השני לשואה המזדקנים בעצמם, וכן השפעות חיוביות של קבוצת מחול לנשים בוגרות על מודעות למיניות בזיקנה.

גלריית הפוסטריםגלריית הפוסטרים

בהמשך עלו פרופ' אריאלה פרידמן שתיארה את ההתמודדות של אמהות זקנות לבנות מבוגרות, ושיתפה בחוויות ותובנות מקבוצות טיפוליות לאמהות לבנות בוגרות וד"ר ליאורה בר-טור שהביאה עימה סוגיות שמעלים מטופלים בכל גיל, ותיארה תהליך ליווי של מטופלת מזה 14 שנים, שהחל בטיפול פסיכולוגי כאשר היתה כמעט בת 90, ונמשך עד היום, בהיות המטופלת בת 104.

בכדי להציג מקרה של טיפול משולב בדכאון בזיקנה עלתה גב' פולינה זזולינסקי מהמרפאה הפסיכוגריאטרית בכפר שאול מהמחלקה הסגורה ואחריה גב' רות צוקרן ממרפאת הזיכרון בשיבא שהציגה את עבודת הפסיכותרפיה במטופלים הסובלים מהפרעות נוירודגנרטיביות בסוף החיים, ואת חשיבות ההבחנה בין מחלות והפרעות שונות, בצד הקושי ללוות מטופל בסוף חייו.

ד"ר ילנה פאר מבית החולים לב השרון סיפרה על הטיפול בנפגעי תקיפה מינית וההלכות גם כעבור עשרות שנים, בזקנה ולסיום, מור פיקסמן ממרפאת הגיל השלישי בשלוותה, יחד עם 3 סטודנטים (שניים מהתכנית לפסיכולוגיה קלינית של הבגרות והזיקנה) הציגו חשיבה טיפולית שעובדה במהלך קבוצה שקראה את הספר "הנכדה של מר לין", ביחד עם תובנות על זיקנה, טיפול ומשמעות החיים.

הכנס היה מאוד משמעותי ועורר סקרנות גדולה להמשך המחקר בתחום.

מחכים כבר לכנס הבא.