מה נדרש כדי להיות מהנדס חשמל ואלקטרוניקה

בשנת 2021 לא מעט סטודנטים בוחרים ללמוד לתואר בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה ולהיות מהנדסים בחברות עתירות ידע, הייטק וסטארטאפים. האם לימודים אלה מתאימים לכם?


להיות מהנדס חשמל ואלקטרוניקה בוגר רופין

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה במרכז האקדמי רופין מבטיחים לך קריירה מקצועית, מגוונת בתפקידים ובמקומות עבודה, שכר ותנאים מעל הממוצע במשק הישראלי ואפשרויות להשתלבות מקצועית בחו''ל.
תחום מערכות האלקטרוניקה מתפתח באופן מואץ ומרשים ולמעשה מבטיח את הדרישה למהנדסי אלקטרוניקה בשוק. מחלקות המחקר והפיתוח בחברות עתירות ידע וטכנולוגיה מחפשות אחר מהנדסים בעלי רקע מדעי מעמיק (במיוחד ידע המשלב חומרה, תוכנה ותקשורת) כל הזמן.
הידע והמאפיינים לפיהם נדרשים מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בשוק העבודה, תואם לתכנית הלימודים ברופין, על מנת לתת לסטודנטים שלנו, את היכולות והאפשרויות הטובות ביותר להשתלבות בשוק העבודה בישראל ובעולם.

למה ללמוד הנדסת חשמל ואלקטרוניקה?
תחום הנדסת חשמל ואלקטרוניקה מזוהה אולי יותר מכל תחום אחר עם עולם ההיי-טק. ההנדסה מבוססת על שילוב כלים מעולם האלקטרוניקה, תורת התקשורת ועיבוד אותות - בשילוב עם מחשוב מודרני ותוכנה, כל זאת ליצירת מוצרים שישמשו חברה עתירת טכנולוגיה וידע.
מרכז האקדמי רופין מכשירים את המהנדסים של המחר להיות המובילים בפיתוח ובמחקר תעשיות ההיי-טק המתקדמות והעכשוויות ביותר. ''תעודת המהנדס'' מבטיחה אפשרויות קריירה מגוונות כבר עם סיום הלימודים. זו סיבה מצוינת לבחור במסלול לימודים זה - כתחום ההתמקצעות שלכם. החברות בשוק מחפשות כשרונות צעירים - הוותק לא יהווה מכשול אלא הזדמנות - כוח אדם מתקדם, תחרותי, סקרן, חדשני זה יתרון משמעותי ביציאה לשוק העבודה. תחום פעיל המכיל מספר גדול מאד של משרות הנדסיות, מדעיות המקיפות בתחומי התעשייה עתירת הידע. אפשרויות השתלבות בתפקידים מגוונים בתעשייה - תכנון ופיתוח רכיבים אלקטרוניים, תכנון ופיתוח של מערכות תקשורת ובקרה ועד לפיתוח ויישום מחשבים.
התחום משתנה תדיר, מתרחב בלי הפסקה ומתפתח באופן מדהים, בזכות הטכנולוגיות המתקדמות והמשתנות יחד עם אלתור הדרוש בתכנון ובטכניקה של מודולים קיימים - היכולות והידע שלכם - נדרשים ומשמעותיים. הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הוא תחום שישאר, יתרחב, ישתנה, יתפתח ויתקדם ולכם – מובטחת פרנסה וקריירה מבטיחה, חדשנית, משמעותית שצועדת קדימה - לעבר הקידמה.

בעולם שבו, רכיבים חשמליים ואלקטרוניים משתנים, המצאות חדשות ורעיונות ופיתוחים מומצאים על בסיס יומי - יבטיחו את ההתפתחות שלכם ואת מסלול הקריירה המגוון שלכם. לא תשתמשו באותו רכיב מעבד יותר מ-10 שנים, הדבר המרגש הבא זמין ומחכה מעבר לפינה לבדיקות והרכבה. התחום מתקדם, מתפתח ומשתנה כל הזמן כך שהמהנדסים שלנו, יכולים לסמוך על מסלול קריירה בכל תחום שבו יחפצו - להדגיש חשיבה אקדמית ותאורטית, מחקרית או התנסות מעשית בחברות במשק. תוכלו לפתח רעיונות או להתנסות בפיתוח שלהם בחידושים ואלתורים משמעותיים.

ואם נצא החוצה, מחוץ לישראל, תראו שיש ביקוש עולה במשרות מהנדסי חשמל בעולם. שפת הידע היא גלובלית החוקים הבסיסיים אוניברסילים כמו מושגי הליבה במתמטיקה, פיזיקה וחשמל כך שמאגר ההזדמנויות אינו רק לוקאלי אלא גלובלי ותוכלו לחפש משרות בהיקף עצום. מי מכם שמדמיין ומתכנן את החיים הגלובליים שלו, יכול לסמוך על הביקוש העולמי במהנדסי חשמל ואלקטרוניקה.
התואר הראשון בלימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוא בסיס מעולה ומספק ללימודי תואר שני בהנדסת חשמל בארצות הברית, הממלכה המאוחדת, גרמניה, צרפת ואוסטרליה. לימודי תואר שני יעצימו את הידע, ההתמחות והיכולות שלכם - כך שתוכלו להרחיב את אפשרויות השכר שלכם ואת טווח התפקידים בקריירה.
אלו המעוניינים להמשיך לקורסים משלימים יוכלו לעשות זאת בכמה מקומות אקזוטיים בעולם ולשלב גם לימודי שפה נוספת כמו פינלנד, אוסטריה, דנמרק, בלגיה, שוודיה וכן הלאה. ואף לשלב לימודי שפה זרה נוספת עם קורסים משלימים לבוגרי תכנית הלימודים.

סיימתם את הלימודים? מה עכשיו? תעסוקה!
בוגרי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה יכולים להיות מועסקים מיד עם סיום הלימודים אך, גם במהלך הלימודים ניתן בהחלט למצוא משרות מתאימות בתחום. בוגרים המעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים, במחקר בתחומי ההנדסה המגוונים והמדעים המדויקים כמו מתמטיקה, פיזיקה ומחשבים יכולים בהחלט לעשות זאת. אנו עדים לדרישה לבוגרי תכנית הלימודים שלנו בתחומים מגוונים במשק הישראלי למשרות סטודנט, כבר במהלך הלימודים (בשכר שעתי גבוה יחסית למשרת סטודנט).
הלימודים מתאימים לאלו הסקרנים להבין לעומק כיצד עובד לווין או טלפון סלולרי, מנוע חשמלי או מחשב אישי - כל אותם מכשירי חשמל ואלקטרוניקה שמאפשרים לנו התנהלות נוחה, מודרנית, מתקדמת בחיי היומיום שלנו. הלימודים מאפשרים להיות חלק מפיתוח טכנולוגיות עתידיות כמו בינה מלאכותית שמראה צעדים מדהימים בפיתוח חיי האדם לעשורים הבאים, לקדם את הבטיחות בנהיגה באמצעות חידושים טכנולוגיים, לשדרג את פרקטיקות הבישול שלנו ולמעשה, לקדם כל תחום שימוש שלנו באלקטרוניקה ובחשמל. להיות חלק מחדשנות טכנולוגית בת קיימא ולא רק לקרוא עליה בבלוגים. מדובר בקריירה שבה תשלבו שכר מעל הממוצע במשק, התפתחות אישית, תרומה לחברה ולעולם והגשמה עצמית בתחום המאפשר יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסא, ירידה לפרטים הקטנים והתמקצעות.

המהנדסים שלנו מתכננים מעגלים ומערכות, כותבים תוכנה למעבדים ורכיבים אלקטרוניים, מפתחים אלגוריתמים לביצוע פעולות וכן הלאה. השתלבות בתעשייה מגוונת בתפקידים ובמוסדות (מוסדות אזרחיים בהייטק או ביטחוניים, תקשורת, מחשבים, מוסדות ממשלתיים או מכוני מחקר, תחנות כוח או מתקנים של חברת החשמל, חברות ההייטק הגדולות, משרדים לייעוץ הנדסי, חברות סטארט-אפ ועוד).

ציפיות שכר
תנאי ההעסקה והשכר משתפרים במהירות, עם צבירת הניסיון והוותק בשוק.
לפי נתוני משרד העבודה והרווחה, ממוצע שכר של מהנדס אלקטרוניקה מתחיל מוערך ב-17,847 ש''ח לחודש עבודה, ממוצע השכר של מהנדס חשמל מתחיל מוערך ב- 12,086 ש''ח. ביקוש מדורג אצל המעסיקים בשני המקצועות הוא 10 (10 מתוך 10, כך שעבור המשרות האלו - הביקוש רב ותדיר).
ואם שוב נצעד צעד החוצה, אל העולם מחוץ לישראל, השכר הממוצע של מהנדס חשמל לפי indeed.com מוערך ב 94,114 דולר שנתי בארצות הברית (כ-300,000 ש''ח שנתי). המספרים מדברים בעצמם - ההשקעה שלך בלימודים, מוחזרת מהר מאד.
כותרת H2 - כמה מילים על מסלול תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה
במרכז האקדמי רופין מציעים שני מסלולים: לימודי בוקר ולימודי ערב:
לימודי הבוקר מתפרשים על ארבע שנים אקדמיות ב-8 סמסטרים, בין 4 ל-5 ימי לימודים בשבוע.
לימודי הערב מתפרשים על ארבע שנים קלנדריות, ב-12 סמסטרים (כולל לימודי קיץ) במסגרת לימודים בשני ערבים בשבוע בנוסף לשישי בבוקר.
ברופין מציעים לסטודנטים גמישות בתכנון פרישת הלימודים כך, סטודנטים המעוניינים בפרישת לימודים ארוכה יותר, יוכלו לעשות זאת בתכנון מול הפקולטה. הנדסאים בעלי פטור - יוכלו לרווח את תקופת הלימודים בהתאם להיקף הפטור.

תכנית הלימודים
התכנית פותחה בהתאם לאמות המידה המקובלות באוניברסיטאות בארץ ובעולם, הבוגרים שלנו מקבלים בסיס של ידע הנדסי רחב ומוצק - כדי שיוכלו להתמודד עם האתגרים הטכנולוגיים בתעשייה המודרנית.
תכנית הלימודים עדכנית ומשנה את פניה לעיתים קרובות ובהתאם לדרישות התעשייה.
הסטודנטים של היום - המהנדסים של המחר, יוכלו להתחבר לסביבה הדינמית, המשתנה, של תהליכי הייצור והפיתוח בתעשיית ההיי-טק בישראל ובעולם.
התכנית מבוססת על תחומי המדע המרכזיים של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה: תקשורת, מחשבים (חומרה, רשתות מחשבים ותוכנה) ועיבוד אותות, ולמעשה מספקת לבוגרים בסיס ידע נרחב שמבטיח את ההשתלבות שלהם בתפקידים מגוונים בתעשיות מתקדמות (מהנדסי פיתוח בתחומי החומרה, תוכנה ועיבוד אות, מהנדסי אינטגרציה, מהנדסי מערכות וכן הלאה).
היא מבוססת על תחומי ידע משותפים לכלל הסטודנטים בתכנית ומציעה אפשרות בחירה בין שני אשכולות לימודים שבהם יעמיקו או - בחירה בהתמחות במערכות רפואיות כשבוחרים באשכול הלימודים הכפול: מכשור רפואי ועיבוד אותות רפואיים. ההתמחות הזו, ייחודית לפקולטה להנדסה ברופין.

בשנה האחרונה ללימודים הסטודנטים עורכים את פרויקט הגמר שלהם - פרויקט שבו הם נדרשים להציע פתרון לבעיה הנדסית או מחקרית מחזית הידע הטכנולוגי אשר הביצוע שלה, דורש מיומנות, ידע וכלים שהם רכשו במהלך הלימודים. הפרויקטים לרוב מבוצעים בליווי והנחייה של בכירים בתעשיית ההיי-טק ובליווי אקדמי של סגל ההוראה הבכיר. ברופין רואים בפרויקטים אלו כרטיס הכניסה של הסטודנטים לעולם התעשייה ובכל שנה אף מציגים אותם באירוע השנתי בפקולטה להנדסה. זו הזדמנות מדהימה למפגש בין הסטודנטים, אנשי האקדמיה ובכירים בתעשייה שבו הבוגרים החדשים, יכולים להציג את עבודותיהם לנציגים מהתעשייה.