הגודל לא קובע

בהרצאה מצחיקה, מטלטלת, שנונה ומלאת השראה שנערכה בכנס TEDx Ruppin, שיתפה השחקנית נמוכת הקומה, בת אל פאפורה את סיפור חייה ועל הכח המניע בדרך להגשמת חלומותיה

עשרים ושמונה שנים אחרי שהרופאים המיילדים בבית החולים ברומניה המליצו להוריה לשלוח אותה לבית יתומים, סחפה וריגשה השחקנית בת אל פאפורה על הבמה בכנס TEDx Ruppin את הקהל, תוך שהיא פורטת בדרמטיות את סיפור חייה ואת האירועים המכוננים, שעיצבו את גישתה לחיים. בת אל שגובה הוא 130 ס"מ היא שחקנית גדולה, שמתמודדת עם אתגר  שהוא ענק ומשותף לכולנו – והוא להגשים את חלום הילדות.

בשפה קולחת ובכישרון תיאטרלי סיפרה פאפורה על מחלת האכונדרופלזיה, שזוהתה אצלה עם העלייה לארץ בגיל שנתיים. המחלה, שמתבטאת ביחס לא תקין בין חלקי הגוף לגפיים קצרות. "הדבר הראשון שאני זוכרת מהילדות הוא, זה שכל פעם שמישהו רצה לעזור לי, אמא שלי שיש לה "גישה סובייטית" לחיים, עצרה אותו ואמרה 'תנו לילדה להסתדר לבד'. הקשיחות הזו של אמא שלי, חישלה ולימדה אותי שיש רק דרך אחת - להתמודד ולא לוותר". בצד הקשיחות היו  גם צדדים אחרים "אמא שלי הבהירה לי בכל רגע אפשרי שאני הילדה היפה ביותר והחכמה ביותר".

 

בשלב די מוקדם בילדות דבק בפאפורה חיידק המשחק. בגיל צעיר היא הבינה שכל מה שהיא רוצה זה להיות תחת אור הזרקורים ו"לחשוף את הנפש שלי לעולם". היא הגשימה את חלומה לראשונה בגיל 11, כשהצטרפה לצוות השחקנים של המחזמר אוליבר טוויסט בתיאטרון הבימה. "למרות הקושי הפיסי שנבע מהחלפה של ארבעה אוטובוסים כל פעם בדרך לחזרה או להצגה, זו הייתה התקופה המשמעותית בחיי. שם גם הבנתי מה הייעוד שלי".

פאפורה סיפרה בגילוי לב, שהחלה לחוות משברים הקשורים לדימוי עצמי ואהבות נכזבות,  שקלה ניתוח הגבהה במהלך גיל הנעורים. או-אז היא הגיעה לאחת התובנות המשמעותית בחייה. "גיליתי שגם החברים שלי מתוסכלים מאיך שהם נראים וגם להם יש אהבות נכזבות. הבנתי שזה לא קשור למגבלה הגופנית שלי, אלא לדימוי העצמי שלי. אז הרגשתי שמשפטי החיזוק וההעצמה של אמא שלי מהילדות החלו לעבוד, והתחלתי להאמין שאני יפה וחכמה כי ככה אני מרגישה".

הצבא החליט לא לגייס אותה בשל גובהה. אך היא לא ויתרה על השירות והתנדבה לשירות שנמשך 3 שנים בסופו של דבר. תחילה כמש"קית תנאי שירות ובהמשך כשדרנית בגלגל"צ. "השירות הצבאי המשיך לחשל אותי ולהוכיח לי שאין דבר שהוא בלתי אפשרי !"

כיום פאפורה היא שחקנית בתיאטרון הקאמרי ומאחוריה שורה ארוכה של הצגות והופעות בסרטים ובתכניות טלוויזיה. "אז אם אתייחס לפתיח של דבריי, אז כן, גדול יותר זה טוב יותר. אבל זה לא קשור לגודל פיזי או לגובה במקרה שלי. זה קשור להתנהלות שלך בעולם ולאיך שאתה מרגיש עם עצמך.  
כן, אני מאמינה בדברים גדולים - חלומות גדולים או אהבה גדולה. והיום אני יודעת שאם הייתה תרופת קסם שהייתה יכולה להפוך אותי למישהי בגובה נורמאלי, הייתי מוותרת עליה. המסר המרכזי שלי הוא שהמגבלה שלי היא הייחוד שלי והפכה להיות הכוח שלי ואפילו הקסם שלי. וזו הגדולה שלי !"