• עמוד הבית
  • ים
  • ד"ר יאיר סוארי, מרצה לאוקינוגרפיה ומאמן נבחרת הגלישה האולימפית

ד"ר יאיר סוארי, מרצה לאוקינוגרפיה ומאמן נבחרת הגלישה האולימפית

ד"ר סוארי, מרצה בפקולטה למדעי הים ברופין, שחי ונושם את הים, נענה להצעה לאמן את נבחרת הגלישה של ישראל.

 באחת מהשבתות של חודש פברואר הסגרירי, כשיצא ד"ר יאיר סווארי מהמים של חוף מכמורת, בסיום אימון גלישה לנערים צעירים, הנייד שלו צלצל. על הקו היה נמרוד משיח מבכירי הגולשים של ישראל, שהציע לו לגשת ולהתמודד על תפקיד מאמן נבחרת הגלישה של ישראל. באותה השבת, בשעות אחר הצהריים  קיבל יאיר  שיחת טלפון נוספת שהפתיע אותו, והפעם היה על הקו לא אחר משחר צוברי עם אותה הצעה: "אולי תבוא לאמן?".

ד"ר יאיר סוארי, מרצה וחוקר בקמפוס מדעי הים של המרכז האקדמי רופין הופתע אך הקשר שלו עם נושא הגלישה ארוך טווח. לפני כעשור שנים הוא אימן, גם את משיח וגם את צוברי, במסגרת נבחרת הנוער. אותה נבחרת שהצמיחה מלבדם שמות כמו לי קורזיץ ומעיין דווידוביץ.
"אני חושב שגם הם הבינו שצריך להיות כאן שינוי וכנראה שהם זוכרים אותי לטובה מאז שאימנתי אותם".
איגוד השיט שסיפק כותרות לא מעטות בתקופה האחרונה, כנראה הבין זאת אף הוא. כבר בסוף פברואר קיבל סוארי את השרביט ויצא עם הנבחרת החדשה למחנה אימונים באילת.
ד"ר סוארי שילב כל העת בין אהבתו לים לבין הקריירה האקדמית שלו ולמעשה שניווט את דרכו באקדמיה לאור משיכתו אל הים. בעבודת הדוקטורט שלו ערך סימולציה ממוחשבת של הים התיכון לפני סכירת הנילוס. לצד  זאת שמר כל השנים על קשר רציף עם איגוד השיט והיה חבר בוועדות מקצועיות וגם אימן כל העת צעירים במועדון השיט במכמורת.
שיט וים מגדירים אותי והימצאותו של תחום אקדמי ימי היווה עבורי הזדמנות ללמוד, לחקור ולהגיע להישגים אקדמיים בתחום.
גם כיום הוא חוקר עם תלמידיו את נושא הגלישה מהבחינות הפיסיולוגיות והמדעיות ועוסק בממשק בין המדע לים. (ראו כתבה)
יאיר מודע לאחריות המוטלת על כתפיו. "לא הצלחנו לתרגם את ההצלחה של גולשי נוער מעולים שגדלו פה להצלחה בבוגרים וראינו בדיונים של איגוד השיט שאנחנו מאבדים ידע שמרוכז אצל גולשי העילית ושקשה להעביר אותו הלאה." המעבר לאימון כלל הנבחרת נועד למנוע את המחנאות שנוצרה בין  גולשי העילית ולא נעשה כדי לפגוע בשחר ובנמרוד. אנחנו כאן כדי שהידע וההצלחה שלהם יחלחלו הלאה. הדבר הכי קשה זה לעבור מהנוער לבוגרים וכמו שכולנו יודעים, קשה לנערים להתחייב למשהו בלי תועלות ברורות.  הדור היום פחות הולך על חלומות ויותר הולך על תועלות ברורות.
ד"ר סוארי מביא איתו ידע עצום בהבנת מזג האויר הזרמים והתנהגות הים, ואת הקבלות כמאמן מוערך קיבל בראש ובראשונה מצוברי ומשיח  שהזמינו אותו להמשיך ולאמן אותם.
"החלום שלנו, הוא להגיע למצב כמו בנבחרת השיט של פולין שם הגולשים תמכו זה בזה עד האולימפיאדה.
באליפות אירופה שנערכה בשבוע שעבר במארסי כבר החלו לראות תוצאות: שחר צוברי תפס את המקום ה-6 באירופה, ואילו נמרוד משיח סיים במקום ה-10. גם שלושה מגולשי הדור הצעיר הצליחו להציג תוצאות שיאפשרו להם להשתתף באליפות העולם.
"אני מאוד אוהב את האימון ומבחינתי זה חלום שהתגשם והעיניים נשואות לאולימפיאדת טוקיו 2020, שם נוכל להוכיח שזה עדיין ענף הדגל של ישראל בכל הקשור להישגים בספורט".