משלחת רופין כובשת את רוטרדם

במהלך חודש נובמבר ביקרה משלחת של סטודנטים לתואר שני בלוגיסטיקה ושרשרת האספקה הגלובלית ברוטררדם.

תכנית הלימודים במרכז האקדמי רופין לתואר שני ב"לוגיסטיקה ושרשרת האספקה הגלובלית", עוסקת בהקניית ידע וכישורי ניהול בתחום הרחב של שרשרת האספקה מהספק ועד ללקוח. בשנים האחרונות הועמקה הגלובליזציה, ותלותה של הכלכלה העולמית בענף הלוגיסטיקה הפכה להיות קריטית. הפעילות הלוגיסטית הפכה לתחום אסטרטגי בתחרות בין חברות, כשגם התפישה שהספנות וההובלה הימית עומדים בפני עצמם ומהווים את הגורם החשוב בתחום ההובלה הגלובלית עברה טרנספורמציה. 

הלוגיסטיקה הבסיסית עוסקת בפעילויות המתרחשות בתוככי הגבולות של ארגון יחיד, ועוסקות באספקת המוצר הנכון, ללקוח הנכון, בכמות הנכונה, בתנאים הנכונים ובמחיר הנכון. שרשרת האספקה, מתייחסת לרשת של ארגונים המעורבים, במעלה השרשרת ובמורדה, בתהליכים ובפעילויות המיועדים ליצירת ערך במוצרים ובשירותים ללקוחות. ניהול שרשרת האספקה הוא למעשה תאום ואינטגרציה של כלל הארגונים השותפים להשגת הערך המוסף הגבוה ביותר ללקוחות וביעילות המיטבית של כלל שרשרת האספקה. 

במסגרת תוכנית לימודים זו, מארגן ד"ר אריה סחיש (שהינו ר' התכנית) את הקורס 'סדנא בתפעול נמלים והלוגיסטיקה הגלובלית' שבו הסטודנטים מסיירים במתקני תעשייה, מרכזים לוגיסטיים ונמלים ומשתתפים בהרצאות אקדמיות בתחום. הסיור בנובמבר השנה התקיים בנמל רוטרדם ובדיוזפורט שבגרמניה שהינו נמל יבשתי ענק עם שטחי תעשייה ולוגיסטיקה אדירים במרחק של כ- 250 ק"מ מרוטרדם. סיורים קודמים נערכו באנטוורפן ובהונג-קונג.

בסיור הלימודי ביקרו הסטודנטים:
• לאורך חופי צפון הולנד להבנת מערכת שימור החופים באמצעות טכנולוגיות חדישות ביותר, כיצירת דיונות מלאכותיות, המשמשות להגנה על החופים, פיתוח אורבני, פיתוח הטבע ועוד. סיור זה הונחה ע"י Prof. Arnold Waterman מאוניברסיטת Delft שהינו אחד המומחים הגדולים בעולם לפתרונות אינטראקטיביים לפיתוח אורבני באופן אינטגרלי עם שימור הים.
• במרכז הלוגיסטי של N&K בדיוזפורט הכולל שטחים מקורים של למעלה מ- 100,000 מ"ר. הסטודנטים זכו להבין כיצד מערכת מעין זו מספקת שרות ללקוחותיה בעלי הדרישות השונות זו מזו.
• במפעל המתכת ThyssenKrupp המייצר את המתכות מעפרות הברזל. הביקור כלל את נמל הפריקה של העופרות, הפחם וחומרים נוספים הנדרשים בתהליך, את מפעל הייצור המרשים ביותר הכולל תנורי התכת העפרות (מראה מרהיב מעין כמוהו), הסעת החומרים המותכים בקרונות של 250 טון לקרון, יצירת המתכות המוגמרות למשלוח, איחסונן והובלתם לנמל.
• סיורים הן ביבשה והן בים מתוך ספינת הנמל ברוטרדם במסופים של: פחם, מוצרי עץ כגלילי נייר ותאית, מסוף מכולות אוטומטי ומסוף רכבתי גדול.
• סיור במפעל מיחזור פסולת המייצר אנרגיה המשרת את העיר רוטרדם באספקת גז ומים חמים.
• לבסוף שמעו הסטודנטים הרצאה מ- Prof. Warren Walkerמאוניברסיטת Delft שפיתח מודל ייחודי אותו מיישמות ממשלות רבות ברחבי העולם בתחום האסטרטגי של פיתוח ושיפור תשתיות תחבורתיות ככבישים, מסילות, שדות תעופה וכמובן נמלים.

הסיור תרם להבנת מכלול התהליכים הגלובליים בלוגיסטיקה הימית והיבשתית והוכתר ע"י הסטודנטים כחוויה מעשירה ומרתקת.

 

  ביקור בחברת הפלדה הבינלאומית Tyhssen krupp ביקור בחברת הפלדה הבינלאומית Tyhssen kruppסיור והרצאה של פרופסור רונלד ווטרמןף על חופי הולנד, שאיבת המים ודרכי התמודדות עם ההצפותסיור והרצאה של פרופסור רונלד ווטרמןף על חופי הולנד, שאיבת המים ודרכי התמודדות עם ההצפותסיור בחוף ברוטרדםסיור בחוף ברוטרדםביקור במרכז לוגיסטי של kuehne nagelביקור במרכז לוגיסטי של kuehne nagelנמל רוטרדםנמל רוטרדםנמל רוטרדםנמל רוטרדםסיור והרצאה של פרופסור רונלד ווטרמןף על חופי הולנד, שאיבת המים ודרכי התמודדות עם ההצפותסיור והרצאה של פרופסור רונלד ווטרמןף על חופי הולנד, שאיבת המים ודרכי התמודדות עם ההצפותסיור והרצאה של פרופסור רונלד ווטרמןף על חופי הולנד, שאיבת המים ודרכי התמודדות עם ההצפותסיור והרצאה של פרופסור רונלד ווטרמןף על חופי הולנד, שאיבת המים ודרכי התמודדות עם ההצפות