אז איך את אוהב.ת את הכרטיס טיסה שלך לתאילנד?

כל יום בממוצע אנחנו מקבלים כ- 35,000 החלטות!! מתי לשתות קפה ואיפה, איזו פנייה לקחת בכביש ואיזו חולצה ללבוש היום. אבל יש החלטות, בעיקר כלכליות, שאנחנו חייבים להקדיש להן תשומת לב גבוהה יותר. לדוגמא: איך להתנהל בחופש? ואיך כל זה משפיע על הכיס.

 פרופ' יוסי יסעור, מומחה לקבלת החלטות, ומרצה בכיר בתכנית הMBA של המרכז האקדמי רופין, נותן לכם כמה טיפים ושיטות כיצד להחליט לגבי אחד מהדברים הכי חשובים לישראלים – החופש בחו"ל. האופן שבו אנחנו מקבלים החלטות – הוא עניין אישי, והדרך להחלטה מתחילה בלהבין איזה טיפוס את או אתה.

ב"שיעור פרטי", בתכנית הבוקר של ניב רסקין, ששודר , איך לא? ביום הבחירות האחרון, הציג פרופ' יסעור ארבע אפשרויות לקבל החלטה שקשורות קשר הדוק לכמה 'אוהבי' או 'דוחי סיכון' אנחנו.

סיפור המעשה:
נבחרת לעובד.ת המצטיין.נת וקיבלת כרטיס טיסה לאי נידח וקסום בתאילנד + 2000 $ בונוס להוצאות במשך חופשה של חודש ימים על האי. ביעד הקסום שאליו תגיעו לבדכם יש את הכל כולל הכל !! מסעדות, ספא, בתי מלון וכו, אך אין אפשרות להגדיל את סכום הבזבוזים מעבר ל 2000 הדולרים שקיבלתם, כי אין כספומט. הדרך היחידה היא לבחור באחת מארבע החברות שטסות לאי ומציעות תכנית הגרלות לנוסעים שיבחרו באחת מהן.

4 חברות תעופה טסות מציעות 4 תכניות שעשויות לשדרג או לשנמך את שהותך באי בחודש הקרוב. בהחלט החלטה גורלית....
חברה A
מציעה ש 50% מהנוסעים שיטוסו איתה יזכו בתוספת של 200 $ (כלומר תקציבם יצמח ל2200$)ו50% מהנוסעים שלא זכו, יפסידו כ-500 $. (כלומר תקציבם ייצנח ל1500$)
חברה B
50% מהנוסעים יזכו בוודאות 100 $ ו50% מהנוסעים מקבלים 500 $ . תמיד זוכים.
חברה C
40% מהנוסעים יפסידו 1000 $ ו 60% הנותרים ירוויחו 4000 $ – פי 2 מהסכום המקורי!
חברה D
–10% יפסידו את כל ה2000 $ , 90% ירווחו 3000 $

אז איזה טיפוס את.ה בקבלת החלטות? הציצו לראות מה חברי הפאנל בחרו

אז איך הפסימיסט מקבל החלטות? הפסמיסט, מקצין יוסי, קם בבוקר והשאלה הראשונה שהוא שואל: "איזה דבר רע יכול לקרות לי היום?" הפסימיסט משוכנע שכל הפסד או שיבוש יתרחשו במגרש שלו. הפסימיסטים, לפיכך, יבחרו באופציה B המציעה אפס סיכון בצד אופציה לרווח קטן מאוד.

האופטימיסטים לעומתם ינמיכו בהערכת הסיכונים שלהם ויתמקדו בהסתברות להרוויח הכי הרבה. עבורם הבחירה באופציה C היא הטבעית ביותר. שיטה נוספת היא שיטת ה"אין לי מה להפסיד", היא נפוצה מאוד בקרב ספורטאים תחרותיים. שניות בודדות לשריקת סיום במשחק כדורסל מותח, הפער מזערי - 2 נקודות ושווה לזרוק מחצי מגרש לסל היריב באחוזי הצלחה לא גבוהים ולזכות בכל הקופה מאשר להישאר זהיר ולרדת מובס מהמגרש. במקרה הכספי שלנו – אופציה C היא התשובה.

והשיטה השלישית היא שיטת חישוב התוחלת ההסתברותית (הממוצע)- אופציה D , היא עוד דרך נפוצה לפתור את משוואת הסיכון המוצגת כאן. חסרונה היחיד, ששיטה זו עובדת הכי טוב במספר מופעים/ ניסיונות רב. בניגוד לאירוע חד פעמי כמו בקרה זה. בחישוב מהיר של הכפלת הפרס או הקנס באחוזי ההסתברות שלהם , אופציה D היא המנצחת ונותנת את הסיכוי הגבוה ביותר לזכייה לעומת הסיכון הנמוך ביותר.

אך כיוון שיש לנו חופשה אחת, כל אחד שיחליט אם מתאים לו, במקרה של הפסד, לשהות חודש שלם על אי קסום בתאילנד ולשטוף כלים במסעדה בתמורה למקום לינה .....
בקבלת החלטות לגבי הסיכון הפנסיוני, לדברי יסעור, כדאי לבחור באופציה D.

פסימיסטים? אופטימיסטים? איך אתם מחליטים? והאם צריך לקבל החלטה חד פעמית באותם כללים של החלטה שתחזור על עצמה...צפו בקטע המשעשע וגלו.

פרופסור יוסי יסעור, הוא מהמרצים הבכירים לקבלת החלטות בישראל והותיק ביותר בפקולטה לכלכלה ומנהל עסקים של מרכז האקדמי רופין.

בין היתר פרסם פרופ יסעור 6 ספרים בנושאי קבלת החלטות כולל רב המכר: 'גם לכם לא היו מים חמים?'

רב המכר: 'גם לכם לא היו מים חמים?'רב המכר: 'גם לכם לא היו מים חמים?'