תערוכה 'מי אני - משמעות מתוך הטראומה'

כחלק מערב עיון 'הצל שלי ואני 2', שהתקיים במרכז האקדמי רופין, נפתחה באולם הכנסים תערוכה מיוחדת בנושא התמודדות עם פוסט טראומה בקהילה והשלכותיה בקהילה, בדגש על יצירת משמעות מתוך הטראומה. התערוכה מאפשרת הבנה מעמיקה ומשמעותית של ההתמודדות היומיומית עם הטראומה והמקום החשוב שיש לאומנות בתהליך השיקום והצמיחה מחדש.

פרופ' יוסי לוי-בלז בפתיחת ערב העיוןפרופ' יוסי לוי-בלז בפתיחת ערב העיון

ערב העיון נערך זו השנה השנייה לזכרו של רדי פילס ז"ל ולקחו בו חלק דוברים מרתקים כגון הקומיקאי אודי כגן אשר שיתף באופן אישי ונוגע על סיפור הפוסט טראומה אשר עימה מתמודד ואיך שינתה את חייו ההכרה בה, כלת פרס ישראל לחקר הטראומה, פרופ' זהבה סולומון, במטרה להעלות למודעות את ההשלכות השונות של פוסט טראומה בקהילה והכתב ועיתונאי עמרי אסנהיים אשר תיאר את התמודדות הלוחמים עם פוסט טראומה בסרטו "לנצח את סג'עייה" שצולם בהרי הקרפטים. פילס ז"ל, שהיה לוחם נח"ל ובין הראשונים להגיע לזירת אסון המסוקים. התקופה בה רדי גילה את העבודה בעץ והחל ליצור ולבטא את עצמו באמצעותה, הייתה תקופה משמעותית ומחזקת. חלק מיצירות האומנות שלו יוצגו בתערוכה זו.

על כאב הלוחמים בסג'עייה, עמרי אסנהייםעל כאב הלוחמים בסג'עייה, עמרי אסנהיים     אודי כגן בשיחה אישית על הפוסט טראומהאודי כגן בשיחה אישית על הפוסט טראומה

התערוכה 'מי אני' מתמקדת בחוויה האישית של היוצרים בהתמודדותם עם טראומה וכאב נפשי. כל יוצר.ת מביאים לידי ביטוי את הקשר והנגיעה האישית לטראומה וכאב דרך היצירות, וחלקם אף משתפים באומץ ובכנות את הדרך המורכבת שאיתה הם מתמודדים עם הטראומה בחיי היומיום. בתערוכה ניתן לראות את הקשר בין היצירות והסיפורים - על המקום בו אומנות וטראומה נפגשות והדרכים מצטלבות, על ההתמודדות עם החיים לפני ואחרי הפוסט טראומה, הכרות עם עצמי אחר ולא מוכר. על השבר והנפילה, החיפוש אחר כוחות- הכוח לקום כל פעם מחדש, על התחושה שהחברה לא מבינה, שיפוטית, על החשש מחשיפה ותיוג, על העוצמה שיש ביצירה כחלק מתהליך הריפוי, ההתחזקות והצמיחה מחדש ועוד.

     
המציגות והמציגים בתערוכה הינם סטודנטים, בוגרים וסגל מהמרכז האקדמי רופין, כמו גם אורחים נוספים, אשר לכל אחד מהם נגיעה וקשר להתמודדות עם טראומה. בתהליך מרתק עם היוצרים והיוצרות, שכלל מפגשים ושיחות, עלו התלבטויות באשר לאיזו יצירה להציג, מה כל אחת מבטאת בעולמם, האם להציג בשמם המלא או באופן אנונימי, החשש לחשוף את הפצע הפתוח לעולם, הסיפור האישי והנגיעה בטראומה.

פרופ' יוסי לוי בלז, יוזם האירוע, ראש המרכז לחקר האובדנות והכאב הנפשי ע"ש ליאור צפתי במרכז האקדמי רופין: "טראומה ופוסט טראומה הן תופעות שכיחות מאוד בישראל. בכנס ננסה לתת מקום להתמודדות עם פוסט טראומה בקהילה, ולדרכים השונות בהן טראומה כואבת יכולה גם לייצר משמעות עבור האדם המתמודד עימה ועבור סביבתו. כך, כקהילה - נוכל לסייע לאנשים הסובלים מקשיים נפשיים ולהושיט להם יד"

      


לדברי מור דורי, אוצרת התערוכה, עו"ס בדקאנט ברופין: "כאוצרת התערוכה ניתנה לי הזדמנות לפגוש יוצרים ויוצרות מעוררי השראה, שפתחו בפניי חלון אל נבכי נפשם, חשפו עולם רגיש, ערכי ויצירתי. דרך ההכרות איתם וההתבוננות ביצירות ובסיפורים האישיים, התאפשר גם לי דיאלוג פנימי ומפגש מיוחד ואינטימי עם נבכי נפשי. אני מאמינה שזו החוויה שתינתן לקהל המבקר בתערוכה, בעודו יוצא למסע בין היצירות שיוצגו והסיפורים. חשוב שאנחנו כחברה נלמד לקיים דיאלוג פתוח ולא שיפוטי בנושא זה". מור מוסיפה "אחת היוצרות אמרה לי משפט מאוד עוצמתי: 'התערוכה נתנה לי הזדמנות לדבר על הפוסט טראומה ממקום חיובי' וזה בעצם המהות של הכנס והתערוכה – שאפשר גם לצמוח ולקבל משמעות מתוך כאב גדול".