• להיות יזם ים

    תכירו את החקלאות הימית, תחום מרתק ופורץ גבולות שנלמד ונחקר בפקולטה למדעי הים.

    קרא עוד

  • להיות יזם ים

    תכירו את החקלאות הימית, תחום מרתק ופורץ גבולות שנלמד ונחקר בפקולטה למדעי הים

    קרא עוד

פרופ' אביעד קליינברג - נשיא חדש למרכז האקדמי רופין

פרופ' אביעד קליינברג - נשיא חדש למרכז האקדמי רופין

אושר פה אחד מינויו של פרופ' אביעד קליינברג כנשיא החדש של המרכז האקדמי רופין. פרופ׳ קליינברג יחליף בתפקיד את פרופ' גליה צבר שמסיימת את תפקידה בהצלחה גדולה לאחר 5 שנות כהונה.

קרא עוד

האקתון בינה מלאכותית - היי טק ברופין

האקתון בינה מלאכותית - היי טק ברופין

סטודנטים בהנדסה התחרו בהאקתון בינה מלאכותית וזכו בפרסים מכובדים ובהתנסות מעשית בפיתוח מעבד שתשרת אותם בעבודתם בתעשייה.

קרא עוד

שיא של 1149 בוגרים טריים

שיא של 1149 בוגרים טריים

בטקס מרגש שהתקיים בקמפוס בשבוע שעבר הוענקו 1149 תארי בוגר ומוסמך במרכז האקדמי רופין. האירוע היה לנקודת מפגש מיוחדת שבה לאחר כשנה שבה לא פקדו את הקמפוס סטודנטים, שמחנו לארח אלפי מבקרים בניהם בוגרים, בני משפחה נרגשים וחברי סגל אקדמי ומנהלי.

קרא עוד

והם חיו באושר או עושר?

ד"ר אריק שרמן, חוקר כלכלת אושר במחלקה לכלכלה וחשבונאות בדק האם מצבנו הכלכלי משפיע על רמת האושר שלנו.

חג הפסח חושף את כולנו ללחץ בלתי פוסק לקחת הלוואה לצריכה פרטית. תורת הכלכלה מתבססת על ההנחה שאדם פועל למען הרווחה האישית שלו ולשם כך כולנו צריכים לדעת מה אנחנו אוהבים ומה מספק לנו את האושר המרבי. התפתחות המחקר בתחום כלכלת האושר מלמדת שניתן להיות מאושרים גם ללא לקיחת הלוואה ושעבוד העתיד שלנו לטובת בנקים וחברות אשראי.
בתקופה של החגים עת ההוצאות גדלות וההכנסה קבועה התגובה של אנשים רבים היא להגדיל את המקורות הכספיים העומדים לרשותם באמצעות לקיחת הלוואות. שיחה שקיימתי עם סטודנטים חרדים מלמדת שאפשר להימנע מלקיחת הלוואות ועדיין להיות מאושרים. כולם יודעים שהאוכלוסייה החרדית בישראל היא אוכלוסייה ענייה, אך מעטים יודעים שאוכלוסייה זו היא המאושרת בישראל. מה הסוד שלהם? מממצאים מתחום כלכלת האושר עשויים להסביר את הפרדוקס.

ממצא ראשון נוגע להשפעת ההכנסה על האושר לנו. כן, כסף קונה אושר, אך הרבה פחות ממה שרובנו מדמיינים. במחקרים רבים נמצא שהכפלת ההכנסה מגדילה את האושר אך ורק ב-0.1 נקודה בסולם של 0-10. פרמטרים אחרים כמו קשרים חברתיים ותפיסה סובייקטיבית של הבריאות שלנו תורמים לאושרנו כמעט פי חמש מהשפעת ההכנסה. לגבי ההכנסה אנו יודעים שהאופן בו אנו תופסים את מצבנו הכספי תורמת הרבה יותר לאושר מההכנסה עצמה.
הלוואות רבות משמשות אותנו לקנייה של מוצרים שהתרומה שלהם לאושר קטנה עד אפסית. הסיבה לכך פשוטה, אנו מתרגלים מהר מאוד לצריכה נוספת. זה מיותר לקחת הלוואות כדי לקנות מוצרים שאינם תורמים לשביעות הרצון שלנו. את ההלוואה צריך להחזיר וחלק מהמוצרים אנו זורקים. מספיק לבדוק כמה אוכל נזרק בזמן שיש אנשים רעבים. סטודנטית חרדית שהתרעמה במהלך שיעור בעת אזכור בעיית העוני אצל חרדים אמרה: "אנחנו לא עניים. אנחנו קונים כל מה שאנחנו רוצים". התשובה שלה הזכירה לי שיחות עם קולגה עת כתב את עבודת הדוקטורט שלו. לטענתו הבעיה האמתית היא אינה מחסור במקורות, כפי שעולה מההגדרה המקובלת לתורת הכלכלה, אלא עודף ברצונות. אנחנו רוצים הרבה יותר ממה שאפשר לקנות. הפתרון הוא לא לקיחת הלוואה נוספת אלא ריסון הרצונות שלנו. אם כבר קונים אז תשקיעו בחוויות ובילוי עם אנשים שאתם אוהבים
כסף קונה אושר שלא דרך צריכה עצמית מוגזמת. תקנו משהו לאדם שאתם אוהבים או לאדם נזקק. מחקרים מראים שנתינה לאחר תורמת רבות לאושר שלנו.
במחקר משותף עם פרופ' טל שביט מהמכללה למנהל וד"ר גיא ברוקס מהמרכז האקדמי רופין, אנו מוציאים שיש מתאם חיובי וחזק בין מידת ההסתפקות במקורות הכספיים לבין האושר. במסכת אבות נכתב "איזהו עשיר - השמח בחלקו" והמחקר שלנו מצביע על כך שהסתפקות במקורות הכספיים היא תכונה שתורמת לאושר שלנו הרבה יותר מכמה כסף יש לנו. תכונה זו לא נמצאה מתואמת עם ההכנסה עצמה ובכך טמונה בשורה לכולנו – אפשר להיות מאושרים גם עם הכנסה נמוכה.