• "ברופין מגדירים מחדש קיימות"

    כששואלים את פרופ' אביעד קליינברג, היסטוריון בעל שם עולמי, המכהן כנשיא המרכז האקדמי רופין, מהו התחום שהאקדמיה מחויבת לעסוק בו, הוא משיב: "קיימות, אבל לא רק מיחזור, ניקיון חופים, שימוש באנרגיות מתחדשות. קיימות היא כל תחום שיבטיח עתיד בר קיימא: חברה לא בזבזנית, חברה שוויונית, חברה שלא מזדהמת בשקרים ובניצול. הסטודנטים שאנחנו שולחים לחברה לא אמורים להיות רק מומחים לתחום עיסוקם. הם אמורים להיות אזרחים טובים יותר ובני אדם טובים יותר. זה האתגר. האקדמיה צריכה להגדיר מחדש קיימות".

    קרא עוד

  • "ברופין מגדירים מחדש קיימות"

    כששואלים את פרופ' אביעד קליינברג, היסטוריון בעל שם עולמי, המכהן כנשיא המרכז האקדמי רופין, מהו התחום שהאקדמיה מחויבת לעסוק בו, הוא משיב: "קיימות, אבל לא רק מיחזור, ניקיון חופים, שימוש באנרגיות מתחדשות. קיימות היא כל תחום שיבטיח עתיד בר קיימא: חברה לא בזבזנית, חברה שוויונית, חברה שלא מזדהמת בשקרים ובניצול. הסטודנטים שאנחנו שולחים לחברה לא אמורים להיות רק מומחים לתחום עיסוקם. הם אמורים להיות אזרחים טובים יותר ובני אדם טובים יותר. זה האתגר. האקדמיה צריכה להגדיר מחדש קיימות".

    קרא עוד

כולם מדברים START UP NATION. ואני חושב למה לא OCEAN NATION?

כולם מדברים START UP NATION. ואני חושב למה לא OCEAN NATION?

"אנשים לא מבינים עד כמה העתיד של כולנו טמון בים", אומר פרופ' דב צביאלי, דיקן הפקולטה למדעי הים במכמורת. "אנחנו רק מגרדים את קצה הקרחון במחקר הימי והחופי, וממעטים להחשיב את הפוטנציאל שטמון בו לעתיד האנושות". "כשסטודנט שואל אותי למה בכלל לעשות תואר במדעי הים, הוא מרים לי להנחתה", מספר בחיוך פרופ' דב צביאלי, דיקן הפקולטה למדעי הים במכמורת. הוא מצביע בידו מערבה, אל הים הנשקף ממשרדו, ומוסיף: "אנשים לא מבינים עד כמה העתיד של כולנו טמון בים. אנחנו רק מגרדים את קצה הקרחון במחקר הימי והחופי, וממעטים להחשיב את הפוטנציאל שטמון בו לעתיד האנושות".

קרא עוד

1215 בוגרים ומוסמכים שממשיכים להגיע גבוה!

1215 בוגרים ומוסמכים שממשיכים להגיע גבוה!

ב-6.6.23 התקיים במרכז האקדמי רופין, טקס הענקת תארים לשנת 2023, לכ-1,215 בוגרים ומוסמכים, מתוכם 20 מוסמכים מצטייני הנשיא. האירוע התקיים בנוכחות פרופ' אביעד קליינברג, נשיא המרכז האקדמי רופין, מר רענן דינור, יו"ר הועד המנהל, חברי סגל והנהלה, דיקאני הפקולטות, בוגרים ובני משפחותיהם שמילאו את הקמפוס בהתרגשות וחיוכים. העיתונאית הגב' דנה וייס הנחתה את הערב והזמר אוהד שרגאי הנעים את אוזננו במהלכו.

קרא עוד

אם לא נשנה כיוון, הפסקות החשמל האלה רק יתרבו

אם לא נשנה כיוון, הפסקות החשמל האלה רק יתרבו

מאמר דעה: הפסקת החשמל הגדולה שחווינו בשישי האחרון עלולה להיות תצוגה מקדימה של מה שצפוי למשק החשמל הישראלי עם העלייה בתדירות גלי החום עקב החרפת משבר האקלים. הפתרונות בידיים שלנו, עכשיו צריך רק להוציא אותם לפועל

קרא עוד

עתודה אקדמית לצה"ל לצעירים עם מוגבלויות ברופין

הפרויקט החלוצי, פרי שיתוף פעולה של המרכז האקדמי רופין, צה"ל, משרד החינוך והביטוח הלאומי, שואף ליצור שינוי חברתי משמעותי, שיעניק שוויון הזדמנויות לצעירים בעלי מוגבלויות שונות, יאפשר להם להשתלב בתפקידים משמעותיים בצה"ל ובהמשך בחברה הישראלית.

לראשונה בישראל, מודל ייחודי פורץ דרך - עתודה אקדמית לצה"ל, לצעירות וצעירים עם מוגבלות. מטרת הפרויקט החלוצי היא ליצור שינוי חברתי משמעותי, שיעניק שוויון הזדמנויות לצעירים בעלי מוגבלויות שונות, יאפשר להם להשתלב בתפקידים משמעותיים בצה"ל ובהמשך בחברה הישראלית.
המודל פותח מתוך הבנה שיש להשקיע בצעירים המוגדרים כמוגבלים אך בעלי יכולות אקדמיות, ולהבטיח את שילובם בשוק העבודה. הפרויקט ביוזמת רענן
דינור, יו"ר הוועד המנהל ברופין בשיתוף אגף כוח אדם בצה"ל וחיל הים, ביטוח לאומי, משרד החינוך והמרכז האקדמי רופין קיבל מצה"ל מעמד מורשה עתודה אקדמית.
פרויקט העתודה האקדמית לצעירים עם מוגבלויות, נמצא בשלב הפיילוט ההתחלתי, במסגרתו התחילו את לימודיהם האקדמיים שלושה עתודאים - סטודנטית שלומדת בפקולטה למדעי הים - רופין במכמורת, סטודנט לתואר בהנדסת מחשבים בפקולטה להנדסה ברופין, וסטודנט נוסף שלומד באוניברסיטת בר אילן הנדסת חשמל. 
בתחילת התהליך שלושת העתודאים החדשים עברו חיול בצבא, יצאו לדחיית שרות והתחילו ללמוד באקדמיה. בתום הלימודים הם יחזרו לשירות הצבאי הכולל מסלול קצונה, יעברו טירונות כמתנדבים וישובצו ביחידות התואמות את מסלול הלימודים.
המודל החדש מאפשר למשתתפים תהליך כניסה קל לצבא, דבר שלא התאפשר עד כה, ומתן הזדמנות לשירות צבאי משמעותי. בנוסף, המסלול מאפשר לימודים אקדמיים וזכאות לתואר מוכר בישראל.


כוונת היוזמים - להרחיב את הפרויקט
הפרויקט מיועד לצעירים בוגרי כיתות י"א וי"ב שמסיבות רפואיות שונות לא יכלו להתגייס והם פטורים משרות חובה, אבל נמצאו מתאימים ללימודים אקדמיים ו/או טכנולוגיים. בכוונת היוזמים להרחיב את הפרויקט בשנה הבאה ולאפשר למתנדבים ללמוד בכל האוניברסיטאות והמכללות בארץ ולשרת בכל החילות בצה"ל.
"כבוגר בית ספר הולץ של חיל האוויר היו לי שאיפות להמשיך וללמוד בעתודה אקדמית. את הפטור הצבאי קיבלתי בשל סיבות רפואיות ולצערי הבנתי שלא אוכל להמשיך למסלול עתודה", מספר אופק מזרחי, סטודנט במסלול המיוחד לתואר בהנדסת מחשבים בפקולטה להנדסה ברופין, "תמיד ידעתי שארצה לקחת חלק בשירות משמעותי ולא היה לי ספק שארצה למרות הפטור להתגייס לצה"ל ולכן פניתי למסלול התנדבות. לשמחתי אותרתי על ידי זרוע הים והוצע לי להצטרף לתכנית 'מתנדבים לעתודה'. זומנתי למפגש במרכז האקדמי רופין ונפרסו בפניי מסלולי הלימודים לתואר ראשון ומיד התחברתי לתחום הנדסת מחשבים. יחד עם התמיכה של סא"ל אילון מייל וחיל הים, החלטתי להצטרף לתוכנית. אני מקווה שעוד בני נוער שאינם מחויבים בגיוס, יראו בי דוגמא אישית ולא יוותרו על ההזדמנות מראש", מסביר מזרחי.

רופין היא מקום תומך ונעים ללמוד בו
"היום, לאחר הסמסטר הראשון ברופין מצאתי שההחלטה להצטרף לתוכנית הייתה נכונה עבורי. מסלול הלימודים שבחרתי מעניין ומאתגר אותי. רופין היא מקום תומך ונעים ללמוד בו. אני מתגורר במעונות ברופין עם שני שותפים בדירה, ואני מודה על ההזדמנות שניתנה לי להצטרף לתוכנית", הוא מסכם. "למרכז האקדמי רופין יש ניסיון של שנים רבות, בבניית מעטפת תומכת המאפשרת לסטודנטים בעלי מוגבלויות לסיים את התואר בהצלחה עם חווית לימודים חיובית ועוצמתית", מוסיפה פרופ' גליה צבר, נשיאת המרכז האקדמי רופין. "אנחנו ברופין מתרגשים מהפרויקט, ורואים בו משימה לאומית ואנושית כאחד, בזכות היותו שער הכניסה לצעירים רבים לעולם התעסוקתי וכלי מרכזי להשתלבות בחברה הישראלית".

מודל שיוכל לתת מענה הולם
רענן דינור, יו"ר הוועד המנהל של המרכז האקדמי רופין ויוזם הפרויקט, מרחיב: "יש צעירים שמסיבות רפואיות שונות, צה"ל לא מחיל עליהם את חובת השרות ולכן השרות הצבאי מותנה בהתנדבותם ובנכונות הצבא לקלוט אותם לשורותיו.
כשמדובר בצעירות וצעירים ככלל ועם מוגבלות בפרט, שרות צבאי משמעותי יכול לפתוח בפניהם לרווחה את דלתות ההשתלבות בחברה הישראלית, בתחומים המקצועיים השונים. לכן, אך טבעי היה לחשוב על מודל שיוכל לתת מענה הולם לכל השותפים לתהליך", מסביר דינור.
"הצבא מקבל כוח אדם ברמה גבוהה מאוד, בעלי השכלה אקדמית. לביטוח לאומי נפתח ערוץ חדש בתחום השיקום התעסוקתי של אוכלוסיית יעד חשובה זו המבטיח את שילובם בשוק העבודה. הצעיר/ה זוכים למסלול קצונה במסגרת העתודה האקדמית, להתנסות מקצועית שאין שניה לה במסגרת השרות הצבאי ולמקדם מוביליות תעסוקתית להשתלבותם בשוק העבודה האזרחי".
סא"ל אילון מייל, אחראי על הפרויקט מטעם זרוע הים בצה"ל מוסיף: "צה"ל, בהיותו צבא העם, פועל כל העת במגוון דרכים יצירתיות, כדי לאפשר לכלל אזרחי המדינה להשתלב בשורותיו. זו חובתנו - להוות סמן ימני בחברה הישראלית, בכל הקשור למתן שוויון הזדמנות לכל אחד. וזו זכותנו, כארגון המאמין כי לכל אחד היכולת לממש את חוזקותיו האישיות, ולנתב את הפוטנציאל האישי למען הצלחתו, היא הצלחתנו".
אילון מסכם: "הפרויקט החדש בצה"ל, המשלב צעירים וצעירות שאינם מחויבי גיוס במסלול שירות טכנולוגי ייחודי ומשמעותי, מאפשר להם מקום בו יוכלו לגבוה, אף מעבר לתקרה... אני מאמין כי זו זכותו הבסיסית של כל אדם. עלינו, כחברה, לפעול כל העת כדי לאפשר לזכות זו להתממש".

לכתבה המלאה ב Ynet לחצו על הקישור.